Quady z USA – przedmiot pożądania wielu automaniaków

quady z USA

Quady to bardzo wakacyjny środek lokomocji. Idealny dla miłośników off-roadu, lubiących pościgać się po bezdrożach. Jest też coraz bardziej popularny w Polsce. Dlatego sprowadzamy nie tylko auta, ale też quady z USA. Cieszą się one dużym zainteresowaniem i wzięciem.

Jak powstał pojazd do zadań specjalnych

To dwuślad, a w zasadzie skrzyżowanie motocykla i terenówki, o dość krótkiej, ale bardzo ciekawej historii. Na dodatek z polskim akcentem. Podobno pierwszy quadem był model brytyjsko-indyjskiej kultowej marki Royal Enfield, skonstruowany w 1893 r. O „ojcostwo” kłóci się z nią niemiecka firma NSU. Na potrzeby wojska stworzyła ona Kettenkrad, czyli pojazd z gąsienicami zamiast kół. Produkcja rozpoczęła się w czasie II wojny światowej w 1941 roku, a dwa lata później przeniosła się do Szczecina.

Po wojnie pałeczkę innowatorów przejęli mechanicy japońskiej Hondy, konstruując lekkie terenówki nawiązujące do technologii motocyklowej. W 1967 roku dokonali przełomu – tylne koło zastąpili sztywną osią, na której zamontowane zostały opony balonowe

Quady dla miłośników wycieczek po bezdrożach

Tak powstał pojazd do zadań specjalnych, który świetnie sprawdza się w trudnym terenie. Najpierw używany był przez górali, potem leśników i inne branże pracujące w trudno dostępnych obszarach, aż trafił do rozrywki i jest stał się jednym z popularniejszych pojazdów na wycieczki po lasach i wertepach. Dziś najchętniej kupowane modele to quady z USA marki CAN AM czy Polaris.

Ile kosztują quady z USA?

W Polsce klienci naszej firmy poza autami z Ameryki, często pytają o quady z USA. Zwykle sprawdzają je w celach sportowych lub rozrywkowych, np. jako dodatkową atrakcję turystyczną do wakacyjnych miejscowości czy letnich posiadłości. Coraz częściej też kupowane są też na prezenty dla nastolatków.

Ceny nowych quadów są dość wysokie. Wahają się od 20 000 do 120 000 złotych w zależności od typu, mocy i marki. Używane są rzecz jasna tańsze. Najkorzystniejsze ceny osiągają quady z USA. Są nawet o 30 – 40 % tańsze niż egzemplarze z innych krajów. Najczęściej sprowadzana przez Kameleon Transport marka to: CAN AM, o które trudno w Polsce czy Europie. Uszkodzony egzemplarz, ale w dobrym stanie, o niedługiej i “czystej” metryczce można kupić za bardzo sensowne pieniądze.

Jeśli ktoś się zdecyduje na zakup quada z USA powinien doliczyć do ogólnej kwoty także cło, akcyzę, podatek VAT i koszty transportu. Jednak nawet sumując wszystko cena pozostaje atrakcyjna. Koszty pomoże oszacować poręczny kalkulator: https://testcarcalculator.azurewebsites.net/. O formalnościach jakich należy dopełnić przy sprowadzeniu auta z USA można przeczytać tutaj: https://auta-usa.com/dokumenty-do-pobrania/.

Jaki model quada z USA wybrać?

Popularność quadów z USA wynika też z tego, że pojazdami tymi mogą jeździć osoby, które ukończyły zaledwie 14 lat. To właśnie dla nich przeznaczone są tzw. quady lekkie, których waga nie przekracza 350 kg. Osiągają one maksymalnie 45 km/h prędkości, a pojemność silnika wynosi 125 cm3. Aby nim kierować trzeba mieć prawo jazdy kategorii AM, o które można starać się już po ukończeniu 14 roku życia. 

Cięższe quady (o masie przekraczającej 400 kg podczas przewozu osób lub 550 kg, gdy transportuje rzeczy), określane mianem zwykłych, mogą prowadzić osoby, które mają co najmniej 16-lat i prawo jazdy kategorii B1. Z kolei osoby pełnoletnie mogą prowadzić quady, posiadając ważne prawo jazdy kategorii B.

Mimo, że jazda quadem to wielka frajda, trzeba pamiętać, że nie jest to tylko zabawka. Nie wolno zapominać o względach bezpieczeństwa, szczególnie kiedy za kółkiem siadają osoby niepełnoletnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *