Zabytkowe auta z USA mogą przynieść duży zysk

Samochody zabytkowe

Największa zaleta klasyków, w tym także aut z USA, polega na tym, że nie tracą z latami na wartości. Odwrotnie niż najnowsze modele, które dopiero zjechały z fabrycznej linii, z każdym rokiem zyskują. Dlatego coraz częściej znawcy motoryzacji traktują je jako dobrą lokatę kapitału. Szczególnie w obecnej dobie, kiedy z powodu inflacji coraz mniej opłaca się trzymać pieniądze na koncie, inwestowanie w zabytki staje się intratne. W Kameleonie otrzymujemy wiele zamówień na historyczne auta z USA, Japonii czy krajów europejskich. Najpopularniejsza aukcja klasyków to https://www.mecum.com/. Koszt sprowadzenia auta można sprawdzić korzystając z kalkulatora https://testcarcalculator.azurewebsites.net/

Klasyczne auta z USA – mustangi i Chevrolety

Oczywiście nie każdy start opel, dodge, polonez czy, maluch jest klasykiem, który pomnoży pieniądze włożone w jego kupno. W cenie są określone marki i roczniki. Od lat na szczycie listy rankingowej znajdują się auta z USA np. kultowe Fordy mustangi czy inne amerykańskie krążowniki szos. W cenie są też Mercedesy, inne Fordy, BMW, Chevrolety Corvette, Mazdy, Jeepy oraz Dodge. Tego typu samochód, sprawny, dobrze utrzymany, z bogatym wyposażeniem kupiony np. za 50 tys. zł, po remoncie może podwoić, a nawet potroić swoją wartość.

Co musi wiedzieć miłośnik zabytków?

Samochody historyczne oznaczane są żółtymi tablicami, ale żeby zostać uznane za zabytek, auta z USA, polskie czy z innych krajów muszą spełniać określone warunki.

  • mieć co najmniej 30 lat;
  • ich produkcja powinna wygasnąć co najmniej 15 lat wstecz;
  • posiadać w 75 proc. oryginalne części.

Oficjalne zarejestrowanie auta jako zabytku powoduje wymierne korzyści. Jest się zwolnionym z regularnych przeglądów technicznych, ze składki OC, a przede wszystkim z cła, które może osiągać wysokie kwoty (w zależności od wartości samochodu nawet kilkanaście tysięcy złotych). Ale trzeba mieć też na uwadze, że posiadanie klasyka nakłada na właściciela pewne obowiązki i ograniczenia:

  • musi więcej czasu i pieniędzy poświęcić na utrzymanie auta w dobrym stanie;
  • nie można bez zezwolenia wymieniać w nim części;
  • nie można swobodnie wyjechać nim za granicę ani go sprzedać – wymagana jest zgoda konserwatora.

Zabytkowe auta z USA i nie tylko

Niemniej wielu automaniaków jest w stanie spełnić te warunki, by stać się posiadaczami wymarzonego egzemplarza. Czasami długo na niego muszą czekać. Nawet w Kameleonie, chociaż aukcje samochodowe na całym świecie nie mają przed nami tajemnic, musimy być czujni, bo takie okazy pojawiają się rzadko i szybko znikają. Najwięcej „skarbów” to auta z USA. Ciągle można trafić tam na wyjątkowe egzemplarze w dobrej cienie – średnio 20-30 proc. taniej niż w Europie. Coraz bardziej rozwija się rynek japoński. Stamtąd przyjeżdżają unikaty w doskonałym stanie. Bardzo ciekawe egzemplarze można też znaleźć na europejskim rynku, szczególnie w tzw. demoludach. My jednak specjalizujemy się w autach w USA i dajemy gwarancję, że zabytek sprowadzony przez Kameleon Transport będzie trafioną inwestycją.

Przykładowe aukcje z Copart:

https://www.copart.com/lot/45014591/clean-title-1988-bmw-325-i-automatic-ri-exeter
https://www.copart.com/lot/47320311/salvage-1989-toyota-supra-sport-roof-ny-newburgh
https://www.copart.com/lot/51803381/salvage-1966-ford-mustang-fl-orlando-south
https://www.copart.com/lot/54781711/clean-title-1974-datsun-280zx-fl-orlando-south
https://www.copart.com/lot/46499071/clean-title-1961-mercedes-benz-190d-ca-antelope

O tym jak wyglądają najpopularniejsze amerykańskie aukcje można przeczytać tu: https://auta-usa.com/2021/02/auta-z-usa/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *